top of page
decembar 2017.
Lokalizujemo i učimo o ciljevima održivog razvoja, Svaki dan jedan cilj! 17 dana-17 ciljeva

               Naša generacija je posljednja koja može da stane na kraj najgorim posljedicama klimatskih promjena i prva sa bogastvom i znanjem da iskorijeni siromaštvo. Zbog toga je potrebno neustrašivo vođstvo svih nas”  - Helen Clark, UNDP administrator.

               Šta je Program održivog razvoja do 2030. godine?
Na Samitu o održivom razvoju, koji se održao 25. septembra 2015. godine, države članice Ujedinjenih nacija usvojile su Program održivog razvoja do 2030. godine, koji sadrži 17 Ciljeva održivog razvoja sa ciljem iskorjenjivanja siromaštva, borbe protiv neravnopravnosti i nepravde i rješavanje pitanja klimatskih promjena do 2030. godine.

                Ciljevi održivog razvoja, koji se nazivaju i Globalnim ciljevima, predstavljaju nadgradnju Milenijumskih razvojnih ciljeva (MDGs) - osam ciljeva borbe protiv siromaštva  koje se svijet obavezao da će postići do 2015.  godine. Milenijumski ciljevi, usvojeni 2000. godine, obuhvataju veliki broj pitanja, uključujući borbu protiv siromaštva, gladi, bolesti, neravnopravnosti polova i obezbjeđivanje vode i sanitarnih uslova života. Na postizanju milenijumskih ciljeva ostvaren je ogroman uspjeh, što ukazuje na značaj postojanja objedinjujućeg programa koji počiva na ciljevima i rezultatima. Uprkos uspjehu, siromaštvo nije u potpunosti iskorijenjeno.

              Globalni ciljevi i širi program održivosti idu mnogo dalje od milenijumskih ciljeva i bave se osnovnim uzrocima siromaštva i univerzalnom potrebom razvoja na dobrobit svih ljudi.

Helen Klark, administrator UNDP-a, izjavila je sljedeće: "Ovaj dogovor predstavlja značajnu prekretnicu u tome što je svijet zauzeo inkluzivan i održiv kurs.  Ako svi budemo radili zajedno, imamo šansu da ispunimo težnje naših građana ka miru, prosperitetu, blagostanju i očuvanju naše planete".

  • Cilj 1. Okončati siromaštvo svuda i u svim oblicima -> potciljevi

  • Cilj 2. Okončati glad, postići bezbjednost hrane i poboljšanu ishranu i promovisati održivu poljoprivredu -> potciljevi

  • Cilj 3. Obezbijediti zdrav život i promovisati blagostanje za ljude svih generacija -> potciljevi

  • Cilj 4. Obezbijediti inkluzivno i kvalitetno obrazovanje i promovisati mogućnosti cjeloživotnog učenja -> potciljevi

  • Cilj 5. Postići rodnu ravnopravnost i osnaživati sve žene i djevojčice -> potciljevi

  • Cilj 6. Obezbijediti sanitarne uslove i pristup pijaćoj vodi za sve -> potciljevi

  • Cilj 7. Osigurati pristup dostupnoj, pouzdanoj, održivoj i modernoj energiji za sve -> potciljevi

  • Cilj 8. Promovisati inkluzivan i održiv ekonomski rast, zaposlenost i dostojanstven rad za sve -> potciljevi

  • Cilj 9. Izgraditi prilagodljivu infrastrukturu, promovisati održivu industrijalizaciju i podsticati inovativnost -> potciljevi

  • Cilj 10. Smanjiti nejednakost između i unutar država -> potciljevi

  • Cilj 11. Učiniti gradove i ljudska naselja inkluzivnim, bezbjednim, prilagodljivim i održivim -> potciljevi

  • Cilj 12. Obezbijediti održive oblike potrošnje i proizvodnje -> potciljevi

  • Cilj 13. Preduzeti hitnu akciju u borbi protiv klimatskih promjena i njenih posledica -> potciljevi

  • Cilj 14. Očuvati i održivo koristiti okeane, mora i morske resurse za održiv razvoj -> potciljevi

  • Cilj 15. Održivo upravljati šumama, suzbiti dezertifikaciju, zaustaviti i preokrenuti degradaciju zemljišta i spriječiti uništavanje biodiverziteta -> potciljevi

  • Cilj 16. Promovisati miroljubiva i inkluzivna društva za održivi razvoj, obezbijediti pristup pravdi za sve i izgraditi efikasne, pouzdane i inkluzivne institucije na svim nivoima -> potciljevi

  • Cilj 17. Učvrstiti globalno partnerstvo za održivi razvoj -> potciljevi

Koja je uloga Eko škole u ostvarivanju Globalnih ciljeva?
        Eko škola može da pomogne na tri načina, i to na osnovu pristupa: uvođenjem tema u sve predmete, osvješćivanjem učenika i nastavnika o potrebi uvođenja ciljeva OR u svakodnevni život i rad i podrškom za politike.

Naša uloga u tome je sledeća:

-podrška nastavnicima  u preuzimanju novog globalnog programa i njihovu ugradnju u nastavne  planove i programe razvoja. Na njihov poziv, mi im pomažemo da definišu neki od ciljeva u okviru svog predmeta;
-pomoć učenicima tokom izrade projektnih ideja i stvaranja stručnih znanja u domenu  održivog razvoja i pomaganja  u svim fazama realizacije.

-povezivanje sa vladinim i NVO-ama koje koncipiraju svoje djelovanje na ciljevima održivog razvoja u cilju  podrške informisanju o novom programu, jačanju partnerstva u cilju realizacije i svrhu praćenja i revizije.  

Za početak, lokalizujemo ciljeve unutar škole:

Radove učenika izlažemo u holu škole, a letke o svakom cilju pojedinačno dijelimo svakom učeniku i nastavniku škole.

Cilj 4 

bottom of page