top of page
Omladinski klub Nikšić je od 13. 10.-16.10. 2017. g. organizovao omladinski kamp za 20 mladih ljudi u Etno selu “Montenegro”, u pivskom selu Brezna, o vrijednostima omladinskog aktivizma i strateškog planiranja omladinskih klubova. Na kampu su obrađivane i teme iz ekologije i zaštite životne sredine. Na kampu je učeštvovalo 8 članova Eko škole.

11.10.2017.

Učešće na danima nauke

 

Revija istraživačkih projekata srednjoškolaca i studenata je bila jedinstvena prilika da istraživački projekti realizovani u toku prethodne školske / studijske godine putem vannastavnog istraživanja učenika srednjih škola ili studenata, uz mentorstvo nastavnika budu predstavljeni široj publici, što doprinosi promociji učenika i nastavnika i njihovog stvaralačkog rada.

Posjetioci su imali priliku da prate izlaganja učenika i studenata o projektima koje su sproveli. Za vođenje programa koji se održavao u Omladinskom centru u Podgorici, bili su zaduženi mladi iz NVO OMSA. Revija je bila prilika da se razgovara o pristupu odabranoj temi, inspiraciji, metodi rada, kao i mogućnostima nastavka projekata i njihove primjene. 

Mi smo se predstavili projektom Voda- uslov života, gdje su članovi tima uz prezentaciju predstavili prisutnima naš dvomjesečni rad. Učenici VukPeković, Jovan Simanić, Marija Kovačević, Ivana Javorac, Nikolina Lalatović su predstavili svoj rad i prisutnima predložili rješenja u pravcu smanjenja potrošnje vode.

Programsko Izborna skupština Opštinske organizacije Crvenog krsta Nikšić

 

 

30. marta 2018., u Zahumlju, učestvovali smo u programsko Izbornoj sjednici skupštine Opštinske organizacije Crvenog krsta Nikšić. Izabrani su predsjednik i potpredsjednik Opštinske organizacije, radno predsjedništvo, komisije, delegati u Skupštini Crvenog krsta Crne Gore… Našu školu je predstavljala Olivera Lučić, kao delegat na Izbornoj sjednici skupštine Opštinske organizacije Crvenog krsta Nikšić. Kako podsjećaju iz Crvenog krsta, neki od njihovih najvažnijih programa su: prva pomoć, dobrovoljno davalaštvo krvi, prevencija bolesti, briga o starijima, podrška RE (Romi, Egipćani) populaciji, prevencija trgovine ljudima, humanitarna i psiho-socijalna podrška ranjivim kategorijama stanovnika (socijalno ugrožene porodice, izbjeglice, azilanti, beskućnici), spasilaštvo na vodi i uređenim ski stazama i dr. Ideja naših učenika, a neki od njih su i članovi Kluba mladih Crvenog krsta, je da tokom mjeseca aprila u školi održe akciju Solidarnost na djelu – prikupljanje pomoći u odjeći, obući, hrani, školskom priboru i higijenskim artiklima za socijalno ugrožene porodice, kako bi se učenicima približila humanitarna misija i oni bili pozvani da se uključe u njeno ispunjavanje.

„KreaKtivna ekologija - šta (ne)radiš za svoju okolinu“

 

u JU Zahumlje, 30. 03. 2018, 5 učenika naše škole sa prof. Oliverom Lučić je učestvovalo na javnoj tribini „KreaKtivna ekologija - šta (ne)radiš za svoju okolinu, gdje je  oslikana trenutna slika eko umjetničkog aktivizma u Crnoj Gori, a svijest o građanskim akcijama, reciklaži i upcyclingu stavljena  u prvi plan.

Zahvaljujući projektu NVO TNT „Umjetnost reciklaže“ uskoro će divlje deponije u Nikšiću biti snimljene VR tehnologijom. 

„Nakon mapiranja deponija u aprilu će građani Nikšića moći da vide koliko nas otpada okružuje“, kazao je Bojan Tešić iz TNT-a.Kako otpad može biti iskorišten u umjetničke svrhe podsjetila je Natalija Milić iz Pivare. Za potrebe te kompanije umjetnici su napravili dvije skulpture – jednu od 5.000 limenki, koja se nalazi u krugu fabrike, i drugu u obliku vidre, od plastičnih čaša skupljenih na Lake Fest-u.

Projektom su planirane  aktivnosti koje doprinose informisanju i podizanju svijesti građana o upravljanju otpadom, ali i one koje će kroz konkretne akcije osnažiti i motivisati građane da se aktivno uključe u zaštitu i unapređenje životne sredine.

 

Novinarka i aktivistkinja Damira Kalač istakla je ulogu društvenih mreža u skretanju pažnje na ekološke izazove.

 Miodrag Karadžić, iz Društva mladih ekologa Nikšić, smatra da je ekolološki aktivizam napredovao, ali da se ekološka slika u Crnoj Gori ipak nije znatnije promijenila na terenu. 

Moderator tribine, Aleksandar Perović iz Ekološkog pokreta „Ozon“, proveo je prisutne kroz građanski ekološki aktivizam – „od romantizma do digitalnog doba“.

O vezi aktivizma, ekologije i umjetnosti, govorili su profesor na podgoričkom Fakultetu vizuelnih umjetnosti Nikola Simanić i režiser i aktivista iz Podgorice Mladen Ivanović. Simanić je sa grupom umjetnika pokrenuo inicijativu da se uvedu izborni predmeti Street Art i Land Art, dok je Ivanović kazao da bi se ekologija ugrubo mogla definisati kao poznavanje međusobne povezanosti i odnosa unutar života prirode. 

„Ekološki aktivizam postoji i treba samo vjerovati u svoje inicijative, jer vas onda ništa ne može ograničiti“, poručio je Ivanović.

Nakon tribine publika je imala priliku da vidi Ivanovićev ekološki dokumentarac „Godovi“, koji se bavi trendom devastacije podgoričkih park šuma. 

NVO Naša budućnost je 27. i 28. 04. 2018. organizovala obuku na temu Javni i medijski nastup, zagovaranje i lobiranje u cilju da se mladi upoznaju sa zagovaračkim procesima i mehanizmima lobiranja. Na obuci je učestvovalo 6 učenika članova eko- škole.Obuka za mlade na temu Javni i medijski nastup je dio projekta "Hoću i mogu zajednicu učiniti boljom". 

4.05.-6.05.2018.

 

 

Naš tim u sastavu: Đuro Popović, Nataša Popović, Nikolina Tanjević i Igor Bezmarević prisustvovao je  devetoj UPSHIFT radionici koja se održavala od 04. do 06. maja, u hotelu Park, u Bijeloj. Tokom ova tri dana, imali su intenzivan rad na analizi problema i koracima do njegovog rješenja. Problem koji su uočili u zajednici, a žele da doprinesu njegovom rješavanju je zapuštenost kulturnih spomenika u našoj opštini. Oni su odabrani u 10 timova i zajedno sa vršnjacima iz opština: Andrijevica, Berane, Bijelo Polje, Gusinje, Kolašin, Mojkovac, Nikšić, Petnjica, Plav, Plužine, Pljevlja, Rožaje, Šavnik i Žabljak, učili kako da sami riješe problem u svom okruženju i unaprijede svoju zajednicu. Žiri je odabrao pet rješenja za koja smatra da najbolje rješavaju dati problem i da su pogodna za realizaciju, i dodijelio im grant u iznosu od 2.000 EUR za implementaciju.

Nakon ta tri dana, završeno je  #UPSHIFTme druženje. Naš tim je dobio projekat!
Mladi, od 13 do 19 godina, iz opština: Andrijevica, Berane, Bijelo Polje, Gusinje, Kolašin, Mojkovac, Nikšić, Petnjica, Plav, Plužine, Pljevlja, Rožaje, Šavnik i Žabljak, radili su neumorno, uz veliku podršku mentora, kako bi riješili probleme koje su u prepoznali u svojoj zajednici! 😀
 UPSHIFT vikend su obilježile sjajna energija i ogromna posvećenost mladih u želji da učine svoju zajednicu boljom! 😍
Laboratorija inovacija za mlade #Kreaktivator je inicijativa nastala pod okriljem Unicef Montenegro finansirana od strane ING-a i podržana od Ministarstvo prosvjete Crne Gore, a implementirana od strane #DigitalizujMe.

 

Napominjemo i da je prijedlog projekta drugog našeg tima Zeleni izazov ušao u uži krug izbora za donaciju.

bottom of page