Radionice za učenike
Radioničarski par Radonjić Anđela i Božidar Čolaković svoje radionice, u sklopu prakse za licencirani program omladinskih aktivista, odrađuju u JU Srednja Ekonomsko-ugostiteljska škola, Nikšić, školi koja je uvijek otvorena za saradnju i nove aktivnosti.
Ministarstvo sporta i mladih je podrška i ovoj generaciji omladinskih aktivista.
Tokom oktobra, novembra i decembra održano je 20-ak radionica za 25 učenika na temu mladi i participacija.
Nevladina organizacija Studentski Biznis Centar Univerziteta Donja Gorica u januaru svake godine organizuje takmičenje DESETI Poslovni Izazov – Škola preduzetništva i inovacija za mlade, preduzetničko-istraživački poduhvat. Ovaj projekat se već devet godina uspješno realizuje na UDG-u, koji je glavni partner i generalni pokrovitelj.
Prijave učenika Milene Bojanić, Ognjena Nikčevića, Petra Dževerdanovića su se našle među najboljima, što im je obezbijedilo učešće na POSLOVNOM IZAZOVU Crne Gore, projektu koji će u periodu od 21-23. januara okupiti u Podgorici srednjoškolce iz cijele Crne Gore.
Radionica "Glas mladih se čuje"
Naši učenici su razgovarali sa predstavnicima RYCO Local Branch Office in Montenegro Mr Edin Koljenovićem i Bojanom Lalatović i dali im važne inpute za dizajniranje narednog Poziva za projekte! ✍️
Imamo sjajne mlade ljude i prepoznajemo njihove želje, ali i probleme… razvijaćemo regionalne programe po njihovoj mjeri!, rekao je g. Koljenović ✔️
„Kako možete da znate šta je potrebno mladim ljudima, ako oni o tome ne budu govorili jasno i glasno?“, Sanja (17), učesnica diskusije.
#ryco #rycomne
U cilju povećanja informisanosti i znanja mladih o zaštiti životne sredine za učenike Srednje ekonomsko-ugostiteljske škole u Nikšiću održane su radionice o zelenoj ekonomiji i zelenom preduzetništvu.
Svrha radionica je motivisanje mladih ljudi da se ponašaju odgovorno prema životnoj sredini, da mijenjaju svoje navike, kao i da doprinosu stvaranju osjećaja za kolektivne promjene u pravcu ekološki odgovornog ponašanja. Tokom radionica učenicima su predstavljeni koncept zelene ekonomije, mogućnosti njegove primjene u praksi, značaj ovog koncepta u smanjenju potrošnje prirodnih resursa, kao i benefiti koje zelena ekonomija nudi mladima. Tako su predstavljeni primjeri dobre prakse u zelenoj ekonomiji i zelenom preduzetništvu sa primjenom u oblastima kao što su poljoprivreda, turizam, održivi transport, zelena gradnja, upravljanje otpadom, obnovljivi izvori energije itd.
Organizovano je 7 radionica kojima je prisustvovalo oko 150 učenika od 1. do 4. razreda.
Sa realizacijom radionica će se nastaviti i u narednom periodu.
Radionice su organizovane u okviru projekta Zelena ekonomija za razvoj regiona (GEAR - Green Economy for Advanced Region) koji ima za cilj povećanje aktivnosti i uticaja organizacija civilnog društva iz Crne Gore, Srbije, BiH, Sjeverne Makedonije i Albanije u zaštiti životne sredine kroz umrežavanje, jačanje kapaciteta i promovisanje zelene ekonomije.
Projekat finansira Evropska unija u sklopu Programa podrške civilnom društvu i medijima za 2016-2017, a FORS Montenegro realizuje u partnerstvu sa organizacijama SMART Kolektiv iz Srbije, Centar za razvoj i podršku iz BiH, EKO Svest iz Sjeverne Makedonije, EDEN Centar iz Albanije i Udruženje Slap iz Hrvatske. Projekat u Crnoj Gori sufinansira Ministarstvo javne uprave.