25. 10. 2017. Uređivali smo školsko dvorište
Zasadili smo oko 220 sadnica žive ograde/Ligustrum, očistili korovske biljke, pokupili smeće. Nadamo se da ćemo u budućnosti cijelo dvorište rekultivisati. U akciji je učestvovalo osim članova Eko škole i 7 učenika 1-8 odjeljenja, 2 učenika 4-1, 1 učenik 3-2, 2 učenika 4-4 odjeljenja.
30. mart 2018.
Nastavili smo da uređujemo školsko dvorište.
Zasađeno je 7 sadnica atlanskog kedra. Sadnice i troškovi sadnje su donacija Opštine Nikšić, Sekretarijata za komunalne poslove i saobraćaj.
Malo zanimljivosti: Atlanski kedar je jedna od najljepših četinarskih vrsta drveća koja pripada familiji Pinaceae (borova). Kedar nosi ime od grčkog, a kasnije i lat. naziva (kedros, odnosno cedrus), koje je izvedeno od glagola gorjeti, podsjećajući na mirišljavo drvo, pogodno za kađenje. U prirodi raste na planinama Atlas i Rif ( Alžir i Monako). U našem podneblju kedar raste na nadmorskoj visini od 1000- 2000 m. Veoma je impresivno drvo koje dostiže visinu do 40 m sa prečnikom stabla do 2 m, a može da živi do 2000 god. Krošnja je piramidalna, sa granama usmjerenim koso ka vrhu. Četine su krute, plavičasto zelene ili srebrnasto zelene, duge do 2,5 cm. Cvjeta u septembru – oktobru. Šišarke su cilindrične, jajaste, duge do 7 cm. Zrele šišarice se raspadaju, nakon čega na njihovom mjestu ostaje uspravno kruto vreteno. Cherokee Indijanci vjeruju da kedar u sebi ima duhove predaka i kora ovog drveta se nosi kao zaštita od zlih duhova. Naziv “CEDRUS” na arapskom znači moć. :)
Briga za stablo
Mlado stablo treba njegovati 3-5 g. nakon sadnje. Možete pomoći zalivanjem, čupanjem korova, dodavanjem komposta tlu i malčiranjem uz deblo kao i zaštitom stabla od životinja i vremenskih prilika.
6. 04. 2018.
Nastavljamo sa proljećnim radovima u našem dvorištu, okopavamo, sadimo...
30.04.2018.
Učenca Jelena Vukićević je donirala cvijeće, a učenici I9 su ga zasadili.
Neko je sadio, a neko krečio!