top of page

Svjetski dan zdravlja: „Zdravlje za sve“!

Svjetski dan zdravlja: World Health Day slavi se 7. aprila svake godine pod pokroviteljstvom  Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).

Ovaj dan se obilježava kako bi se izgradila svijest o određenoj temi koja je vezana za zdravlje čime bi se skrenula pažnja na prioritetne oblasti koje su briga Svjetske zdravstvene organizacije.

2018. godina rezervisana je za slogan „Zdravlje za sve“. Ove godine se obilježava i jubilarnih 70 godina od inicijative i prvog obilježavanja ovog važnog datuma od strane Svjetske zdravstvene organizacije.

 

Svjetski dan zdravlja je prilika da se podsjete učenici  na značaj zdravih stilova života i prevenciju faktora rizika za nastanak najčešćih poremećaja zdravlja.

Tako ove godine JU Srednja ekonomsko- ugostiteljska škola u okviru  Eko-škole organizuje sedmodnevnu kampanju koja  sadrži više aktivnosti koje će biti realizovane sa ciljem podizanja svijesti učenika i nastavnika  o tematskim oblastima kampanje a to su: alkoholizam, narkomanija, pušenje, zavisnost od kocke i video igara,  reproduktivna prava i zdravlje. Značajan fokus kampanje biće usmjeren i na promociju prve pomoći gdje će se kroz saradnju sa Crvenim krstom u holu škole organizovati javni čas prve pomoći.

Danas, 5.04.2018. Ljubica Abramović i Ratka Jakšić iz  Kancelarije za prevenciju i suzbijanje narkomanije  kroz radionice sa učenicima odjeljenja I6, I7, I10, II6 su  predočile  opasnosti od bolesti zavisnosti, s posebnim akcentom na zavisnost od interneta, video igrica, nargila, i osnažile ih da se izbore sa izazovima u tom domenu.

 

Podsjećamo: Prevencija bolesti obuhvata sve aktivnosti koje se sprovode kako bi se spriječila pojava bolesti ili rano otkrila oboljenja i pravovremeno primijenila terapija. Kada se oboljenja otkriju u ranoj fazi, šanse za ozdravljenje su znatno veće. Neki od razloga za kasno otkrivanje bolesti su izostanak simptoma, kasni odlazak na pregled, nedovoljna informisanost o bolestima, strah od rezultata pregleda i dijagnoza, dok su faktori rizika za mnoga oboljenja povišen krvni pritisak, visok nivo masnoća i holesterola u krvi, gojaznost, šećerna bolest, loša ishrana, konzumiranje cigareta, prekomjeran unos alkohola…

12. 04. 2018.

 

Članovi Kluba mladih Crvenog krsta Teodora Lučić i Vuk Peković su danas radili radionicu difuzija u 3 odjeljenja naše škole: I1, I7, II7. Aktivnosti difuzije su vrlo raznolike i obuhvataju seminare, radionice, predavanja, okrugle stolove, diskusije, istupanja u medijima, razgovore sa pojedinim ciljnim grupama itd.
Ciljevi difuzije:
• širenje znanje o međunarodnom humanitarnom pravu koje se primjenjuju u slučajevima oružanih sukoba i o obavezama Republike Crne Gore i Crvenog krsta Crne Gore
• širenje znanje o Osnovnim principima Crvenog krsta
• širenje znanje o drugim humanitarnim vrijednostima koje zastupa i unapređuje Međunarodni pokret i Crveni krst Crne Gore kao njegov sastavni dio
• širenje znanja o aktivnostima koje sprovodi organizacija Crvenog krsta
• doprinosi regrutovanju novih članova organizacije Crvenog krsta

12. 04. 2018.

 

 

Ljubica Abramović i Ratka Jakšić iz  Kancelarije za prevenciju i suzbijanje narkomanije  kroz radionice sa učenicima odjeljenja I10, II6 su  predočile  opasnosti od bolesti zavisnosti, a danas je stavljen akcenat  na zavisnost od alkohola, marihuane, ekstazija i osnažile ih da se izbore sa izazovima u tom domenu.

S obzirom na sve veći broj srednjoškolaca koji se odlučuju na upotrebu cigareta, alkohola i drugih uzročnika zavisnosti, mi kao škola, nastojimo na sve načine da utičemo na mlade da kažu „ne“ sredstvima koja neminovno imaju vrlo štetne uticaje po organizam kako na osobe koje ih upotrebljavaju, tako i na one koji ih okružuju.

"Želimo da edukujemo učenike kako bi stekli određene vještine o prepoznavanju zavisnika i ponašanja koja vode u zavisnost, da ih naučimo kako da kažu "ne". O svim informacijama koje dolaze do njih putem brojnih medija,  IT tehnologija, vršnjaka, moraju kritički da razmišljaju, da analiziraju svaki sadržaj i naprave pravi izbor - prave odluke.“, kaže Ljubica Abramović.

Danas, 18.04.2018., u okviru aktivnosti „Nedjelja zdravlja“,  Martinović dr Milica je za odjeljenja I7, II4, II6 održala radionicu  „Obrazovanje čuva reproduktivno zdravlje“.

Edukovanje adolescenata o vlastitom i tuđem tijelu, osjećanjima, pravima, privlačnostima i vezama, sigurnom seksu, zaštiti od neplanirane trudnoće i polno prenosivih bolesti smatramo potrebnim i korisnim. Usvajanje znanja o seksualnosti, fiziologiji reprodukcije, zaštiti od neželjene trudnoće i polnih infekcija je preduslov za formiranje ispravnih stavova iz oblasti planiranja porodice i preuzimanje odgovornosti u polnom ponašanju.

“Problem je što naša omladina nije odgovarajućim znanjima i vještinama pripremljena da seksualnost doživi kao lijepo i bezbjedno poglavlje života. Adolescenti traže informacije o reproduktivnim pravima mladih  i reproduktivnom zdravlju, pojmovima: pol, rod i rodna ravnopravnost,  znanja o seksualnom obrazovanju, temama ljubavi i zaljubljenosti. Informacije koje dobijaju od svojih vršnjaka su često polovične, a ponekad i netačne. Nedostatak znanja, sklonost rizičnom ponašanju i nezrelost, najčešće su odgovorni za sve izraženiju tendenciju povećanja broja oboljelih od polno prenosivih bolesti, od neželjenih trudnoća“, istakla je Martinović dr Milica.

 

„Posebno je ugroženo reproduktivno i polno zdravlje mladih usled ranije tjelesne i polne zrelosti, sklonosti ka rizičnom ponašanju, sve ranije polne aktivnosti, mijenjanja polnih partnera i nekorištenja adekvatne zaštite. Raste broj  seksualno aktivnih adolescenata koji sve ranije stupaju u seksualnu aktivnost uz nedovoljno znanja o kontracepciji i planiranju porodice čime ugrožavaju svoje reproduktivno zdravlje. Odgovornost mladih prema sopstvenom zdravlju često je nedovoljna, a ponašanje u sferi seksualnosti rizično“.

 Neinformisanost je jedan od glavnih uzorka rizičnog ponašanja koje je danas sve učestalije, a mladi nijesu svjesni kakve posledice  takvo ponašanje može imati po njih i po osobe s kojima stupaju u seksualni odnos.

„Mladi ljudi imaju seksualne porive i osjećanja, interesovanja i dileme. Ako se to poriče postoji rizik od loših posledica.  Imamo pravo na slobodan pristup provjerenim i tačnim informacijama koje se tiču naše seksualnosti, reproduktivnog zdravlja i prava. Seksualnost mladih ne treba da bude zabranjivana, ni nametana, već prihvaćena kao prirodan dio svakog ljudskog bića“, zaključuje Jovan (17), učesnik radionice.

bottom of page